Owady to poważny problem, dotykający dużą ilość gospodarstw domowych, rolnych oraz firm. Wrodzony strach przed owadami żądlącymi, takimi jak osy, szerszenie, trzmiele i pszczoły sprawia, że większość z nas nie czuje się komfortowo w ich towarzystwie. Prowadzi to do chęci natychmiastowego pozbycia się owadów ze swojego otoczenia. Nierzadko podejmowane są w tym celu samodzielne próby na usuwanie owadów Warszawa. Nie polecamy takiego działania, które może się okazać bardzo groźne i powodować niespodziewany atak owadów. Obecność tych owadów może być także groźna dla zwierząt domowych, które próbując na nie polować, mogą je nieświadomie prowokować do ataku.
Usuwanie owadów Warszawa – zagrożenia z ich strony
Do najpopularniejszych owadów żądlących zaliczamy takie jak osy, szerszenie, trzmiele i pszczoły. Gatunki tych owadów mają ściśle określoną hierarchię. Na samym szczycie znajduje się królowa, która jest największym przedstawicielem gatunku owadów, znajdującym się w gnieździe. Królowej strzegą robotnice, odpowiadające za ochronę gniazda, karmienie larw i zbieranie pokarmu. To właśnie z nimi najczęściej mamy do czynienia w domach i ogrodach. W jakich sytuacjach może dojść do ataku ze strony robotnic na ludzi? Najczęściej dochodzi do takich przypadków wtedy, kiedy przypadkowo lub celowo sprowokujemy do tego owady. Naszym działaniem mogą się poczuć zagrożone lub zostanie im wysłany sygnał od królowej, wzywający do obrony gniazda. Nagły atak roju os lub szerszeni może okazać się niezwykle groźny dla zdrowia, powodując nawet szok anafilaktyczny. Obecność owadów może również działać negatywnie na samopoczucie osób dorosłych i dzieci, powodując u nich uczucie rozdrażnienia, niepokoju i agresji.
Jak przebieg usuwanie owadów Warszawa?
Gniazda owadów żądlących zwykle budowane są w trudno dostępnych miejscach, gwarantujących im bezpieczeństwo. Mogą to być poddasza dachów, strychy, okapy, szczeliny między belkami, a także konary drzew. Owady mogą również budować swoje gniazda w ziemi, wykopując w niej głębokie jamy i systemy korytarzy. Gniazda wiszące budowane są z mieszaniny śluzu, kurzu, ziemi i pyłu, tworząc skomplikowane kokony. Ich usunięcie odbywa się zazwyczaj po zmroku. Osy, szerszenie, pszczoły i trzmiele są najbardziej aktywne w ciągu dnia, natomiast wieczorem ich czujność spada. To najlepszy moment na pozbycie się gniazda. Aby można to było wykonać bezpiecznie, stosuje się w pierwszej kolejności metodę neutralizacji owadów przy pomocy np. świec dymnych. W dalszej kolejności gniazdo zostaje zdjęte i zutylizowane. Usuwanie owadów z gniazd ziemnych w głównej mierze polega na ich zalewaniu wrzątkiem lub płynami biobójczymi, bezpiecznymi dla środowiska. Po zdjęciu gniazda, warto w miejscu jego istnienia zastosować specjalistyczny środek odstraszający na owady. Będzie on działać na te robotnice, które nie zdążyły wrócić do gniazda i za wszelką cenę będą teraz próbowały go odnaleźć. Obecność takiego środka może skutecznie je do tego zniechęcać, zmuszając do znalezienia nowego miejsca bytowania.