Telefon interwencyjny: 514 515 551

Kret to niezwykle popularny szkodnik, mający czarną i gęstą sierść, mogącą sprawiać wrażenie aksamitnej. Długość kreta waha się w przedziale do 17 do 20 cm, a charakterystyczną cechą jest ryjek i bardzo silne łapy. Można w nich zauważyć najważniejszy element, który są mocne i zagięte do tyłu pazury. To właśnie dzięki nim kret potrafi wytrwale i długo ryć ziemię, drążąc przed sobą tunele. Średnia długość życia kreta to od 2 do 4 lat.

Kiedy zwalczanie kretów jest potrzebne?

Niezwykle trudno jest przeoczyć występowanie kretów na terenie swojej nieruchomości. Ich obecność zdradzają charakterystyczne kopce ziemne na trawnikach. Niekiedy, zauważanie obecności kretów może być nieco trudniejsze, z tego powodu że kopce pojawiają się pod krzewami, będąc od góry osłonięte gałęziami. Jednak prędzej lub później, kopce zaczną się pojawiać również w innych, łatwiej dostępnych i lepiej widocznych miejscach na trawniku. Średnia długość korytatrzy wykonanych przez krety to od 100 do 200 metrów. Są zamknięte od góry, a ich średnica to ok. 6 cm. Położone są na głębokości od 20 do 50 cm poniżej powierzchni gruntu. Pomimo tego, że krety mają pozytywny wpływ na jakość gleby, prowadząc do jej spulchniania, ich obecność jest bardzo kłopotliwa dla estetyki i stanu trawników, ogrodów i upraw. Uznaje się, że krety częściej pojawiają się na ziemiach bogatych w pożywienie. Dla kretów są nimi owady, dżdżownice oraz pędraki. W ich poszukiwaniu mogą przemierzać dziesiątki kilometrów, pozostawiając po sobie podziemne korytarze oraz ziemne kopce.

Zwalczanie kretów – poznaj nasze sposoby

Metody na zwalczanie kretów można podzielić na mechaniczne, biologiczne i chemiczne.

Metody mechaniczne zwalczania kretów

polegają na zakopaniu w głąb ziemi (ok. 100 cm) metalowej siatki. Dzięki temu odcinamy kretowi możliwość podziemnego kopania tuneli. Pamiętajmy jednak że krety potrafią przemieszczać się również po powierzchni ziemi, choć robią to raczej niechętnie, w obawie o swoje bezpieczeństwo. Aby odciąć im drogę zarówno pod ziemią, jak i po powierzchni, warto metalową siatkę wypuścić na kilkadziesiąt cm powyżej powierzchni gruntu. Pamiętajmy również o małej średnicy oczek w siatce, tak aby młode krety nie mogły przejść przez nie. Siatka może być również układana poziomo na powierzchni gruntu. W ten sposób uniemożliwiamy kretom tworzenie kopców i kretowisk.

Metody biologiczne

Zwalczanie kretów może również następować przy użyciu metod biologicznych, oddziałujących na ograniczenie pokarmu dla kretów. Szkodniki zostają wówczas zmuszone do dalszej migracji, w poszukiwaniu wystarczającej dla siebie ilości pożywienia.

Metody chemiczne

Do najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie kretów zaliczyć można rodentycydy, które są po prostu trutką na szczura. Alternatywą o dużo większej skuteczności i szybkości działania jest rodenator. Jest to odmiana gazu palnego, która zostaje wprowadzona do wykopanych przez kreta tuneli i podpalona za pomocą iskry. Uzyskana w ten sposób fala uderzeniowa prowadzi do szybkiej i bezbolesnej śmierci kretów oraz innych szkodników. Pozostałe metody na zwalczanie kretów to fumigacja nor oraz aplikowane do nich określonych rodzajów trutek.